Romanul unui scenariu
Dragi prieteni, sunteți norocoșii cititori ai unui roman de-al meu scris prin 2004-2005 și terminat în 2006, și nepublicat încă! O să-l postez aici în foileton, special pentru voi. Din păcate nu există o versiune în limba engleză, dar cu atîtea softuri de online translate, cred că oricine se poate descurca să-l citească.
Romanul este un experiment, un roman al unui scenariu, chiar așa cum îi spune și subtitlul. Sper să vă placă. Nu uitați să dați follow (sau subscribe), pentru a fi la curent cu noile postări. Enjoy!
Pentru Laura, Vlaicu, Victor
23.
Apartamentul lui Pavel. Acesta tocmai intră. Se descalţă la intrare, şi încalţă o pereche de şlapi. Intră în bucătărie şi pregăteşte filtrul pentru cafea. Apoi intră la baie. Imaginea se plimbă prin apartament. Putem vedea din nou desenul cu portretul Theodorei, şi celelalte lucruri descrise. Pavel trece prin hol spre bucătărie. Fredonează o melodie. Îşi toarnă cafea într-o ceaşcă. O vedem aburind. Apoi, cu ceaşca într-o mînă şi cu dosarul în cealaltă se aşează la birou. Suflă puţin în cafea, apoi soarbe o gură. Priveşte dosarul, apoi alături la propriile foi. Ia telefonul în mînă, formează un număr.
Pavel
Alo? Ioana?
Ioana?
Da. Pavel? Veşti bune?
Pavel
Bune, da! Poţi să-i anunţi pe toţi că reîncepem munca. Şi să ne întîlnim pentru o discuţie, mîine după-amiază. Ce zici, e bine? Ai timp suficient?
Ioana
Sigur. La ce oră?
Pavel
Să zicem la patru p.m. La studio.
Ioana
Am înţeles. Altceva?
Pavel
Nu. Noapte bună.
Ioana
Noapte bună.
Închide telefonul. Mai ia o gură de cafea. Se uită la ceas. Apoi la dosar. Îl cîntăreşte din ochi. Se uită la ultima pagină, la numărul ei.
Pavel
(gîndeşte)
“Nu e foarte lung. Aş putea să-l termin în seara asta… Sau să-l citesc mîine dimineaţă? Nu, mai bine acum, iar dimineaţă să-mi revăd nederanjat textul meu.”
Sună telefonul.
Pavel
Alo?
Ioana
Tot eu sînt. George a spus că la patru nu poate ajunge. Este plecat la Sibiu şi se întoarce abia spre seară. Ce facem?
Pavel
La ce oră se întoarce?
Ioana
Cam pe la 6, cel mai devreme, zicea.
Pavel
Atunci o să începem pe la 5.30, fără el. Nu putem aştepta aşa mult.
Ioana
Dar e personajul principal…
Pavel
Ştiu. Dar mîine oricum doar o să discutăm scenariul cel nou. OK?
Ioana
Cum zici. Tu eşti regizorul!
Pavel
Atunci, rămîne cinci şi jumătate. Spune-i lui George să vină cît poate de repede. Succes.
Ioana
Mersi. Pa.
Pavel închide telefonul.
Pavel
(în minte)
“Cînd ajunge, va fi bine.”
Stă o clipă, apoi ia în mînă scenariul lui Dorin. Deschide dosarul astfel încît putem vedea pagina de titlu:
MAGIC
de
Dorin David
Atunci se aude o voce, amplificată de o portavoce:
Vocea
STOP!
– SFÎRŞIT –
Donate
If you like what you read and what you see on my page, and want to support my activity, please donate 1 euro - or more 🙂 Thank you!
€1.00